II Wojewódzka Olimpiada Niepełnosprawnych za nami


Na zaproszenie Burmistrza Sanoka Tadeusza Pióro oraz Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. prałata Artura Jańca odpowiedziało blisko 100 ośrodków, na które składają się Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze a także placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku dołączyli również głuchoniemi, podopieczni sanockiego koła Polskiego Związku Głuchych. Do Areny Sanok przybyło w sumie ponad 1000 osób z całego Podkarpacia.

Nad przebiegiem całej imprezy czuwało ponad 100 wolontariuszy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz sanockich szkół ponadgimnazjalnych. Każda drużyna miała przydzielonego wolontariusza, który opiekował się nią od momentu przyjazdu do zakończenia imprezy. Uczestnicy rywalizowali w sześciu dyscyplinach sportowych. Nim to się jednak stało, zgromadzonych powitał gospodarz miasta – Tadeusz Pióro a także Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska. Słowo skierował również archiprezbiter sanocki ks. prałat dr Andrzej Skiba. W otwarciu olimpiady uczestniczyło liczne grono przedstawicieli instytucji wojewódzkich i miejskich w tym Poseł na Sejm RP Piotr Uruski.

Następnie odbyła się ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego oraz odegranie hymnu państwowego i złożenie przysięgi przez zawodników, sędziów oraz wolontariuszy.

Niepełnosprawni do olimpiady przygotowywali się tygodniami, a może nawet miesiącami. Przy sportowych dyscyplinach nie liczył się czas, precyzja czy końcowy sukces, lecz radość z każdej próby. Pokonując kolejne konkurencje, takie jak dźwiganie sztangi leżąc, rzut woreczkiem do celu, slalom między pachołkami i strzał do bramki unihokeja, wyścigi na balonach czy rzut piłką do kosza, niepełnosprawni mogli liczyć na pomoc nauczycieli wychowania fizycznego z sanockich podstawówek i szkół gimnazjalnych. Podobnie jak w ubiegłym roku największą popularnością cieszyło się drużynowe przeciąganie liny.

Po zakończeniu konkurencji na wszystkich czekał posiłek przygotowany przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które serwowały panie z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku.

Na koniec nagrodzono wysiłek podopiecznych placówek specjalnych. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz medal, który wykonały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżajsku. Organizatorzy zrealizowali swój cel – każdy wyjechał z Sanoka z uśmiechem na twarzy.

 

Źródło: www.sanok.pl

Foto: Tomasz Sowa